Nová koalice? : dva měsíce chaosu a právní nejistoty
Praha 5 bez starosty, ale také bez statutárního zástupce


Úterní zastupitelstvo odhalilo další závažné selhání koalice – Praha 5 byla dva měsíce nejen bez starosty, ale také bez statutárního zástupce, tedy místostarosty, kterému by zastupitelstvo svěřilo pravomoci starosty.
Po amatérském převratu tak radnice fungovala v právní nejistotě, zatímco si místostarostové přehazovali kompetence podle potřeby.
Mohli jsme to nechat být. Počkat, až si koalice uvědomí svůj omyl, a pak napadnout rozhodnutí, která mezitím přijala v rozporu se zákonem. Jenže nám na Praze 5 skutečně záleží. Proto jsme situaci konzultovali s Ministerstvem vnitra a na zastupitelstvu předložili návrh, který – byť ne zpětně – alespoň ukončil toto období právního chaosu, do kterého Prahu 5 dostalo nové vedení.


💡 Díky našemu návrhu může vedení radnice konečně jednat v souladu se zákonem. Zastupitelé určili místostarostu, který převzal pravomoci starosty. Koalice zvolila Lukáše Herolda (ODS) – zastupitele, který už na radnici zažil mnoho změn vedení, přičemž řadu z nich sám organizoval. O to překvapivější je, jak neobratně si nyní s kolegy počíná.
A jak nám za tuto pomoc koalice poděkovala?
🔴 Vyšachování opozice z kontrolní role – předseda kontrolního výboru, který tradičně patří opozici, nám přidělen nebyl. Koaliční zastupitelé odmítli naši kandidátku bez jakéhokoli oficiálního nebo věcného důvodu, zato s vydatnou dávkou zákulisního politického vydírání. ODS, ANO, STAN a TOP 09 si zjevně představují kontrolní výbor stejně jako v době, kdy jej vedl Štěpán Rattay – tehdy se v této funkci příliš „nezapotil“. Dnes je navíc kolegou svých dřívějších oponentů, což mluví samo za sebe.
🔴 Mlčení jako (jediná) strategie – na klíčové otázky o právní nejistotě a chybně zveřejněném rozpočtu se koalice rozhodla neodpovídat.
„Kdyby vám chtěl někdo odpovědět, tak by vám odpověděl“ – cynicky glosoval situaci místostarosta Herold.
🔴 13 hodin arogance a urážek místo diskuse – místo věcné debaty jsme strávili celý den v atmosféře arogance, útoků na jednotlivé zastupitele i celé politické strany.
✅ Koalice se rychle vrátila ke svým osvědčeným, netransparentním postupům a pokračuje v destabilizaci Prahy 5. My se ale nevzdáváme – budeme dál aktivně hlídat, aby radnice fungovala odpovědně, transparentně a ve prospěch občanů. Protože to by mělo být samozřejmé. Jenže, jak vidíme, není.

PO POLITICKÉM PŘEVRATU HÁJÍME ZÁJMY OBČANŮ PRAHY 5 Z OPOZIČNÍCH LAVIC

Rádi bychom vám přiblížili co se na radnici stalo, nastínili zákulisí příběhu Štěpána Rattaye a možné důvody jeho přeběhnutí.

Seznámíme Vás se staronovým vedením a shrneme výsledky naší dvouleté práce na radnici Prahy 5.

Dozvíte se také, jak nás můžete podpořit.

V listopadu 2022 jsme po výhře v komunálních volbách převzali vedení radnice Prahy 5.
Díky důvěře voličů se nám podařilo sestavit koalici zcela odlišnou od těch, které byly v čele městské části posledních dvacet let. Naši koalici s Piráty a SEN 21 pojila silná programová shoda. Byla založena na principech transparentnosti, profesionální správy a odpovědného rozvoje města.

Před loňskými Vánocemi se ale politická situace se na Praze 5 bohužel dramaticky změnila. Díky hlasu jednoho politického přeběhlíka byla nadějná koaliční spolupráce nahrazena staronovým uspořádáním, které, jak je bohužel na Praze 5 zvykem, spojila "stará známá jména" z řad ODS, ANO, TOP 09 a STAN.

Převrat umožnil býalý pirátský zastupitel Štěpán Rattay, který 16. prosince 2024 rezignoval na post radního za Piráty a opustil i pirátský zastupitelský klub. Na zasedání Zastupitelstva konaném 17. prosince 2024 se v hlasování přidal k dosavadní opozici, čímž naše koalice ztratila většinu. Díky jeho hlasu byla odvolána celá Rada městské části, včetně starostky.

Praha 5 je bez starost(k)y a kompletní Rady dosud. Není ani schválen rozpočet. Současné neúplné vedení dokonce po 14 dnech odvolalo i tajemnici úřadu, a to bez udání důvodu. Staré pořádky se tak na Prahu 5 vrátily v plné síle.

Jako zastupitelé Prahy 5 Sobě proto budeme svůj mandát nyní vykonávat z opozičních lavic. Budeme pečlivě sledovat kroky současného vedení. Nadále se budeme zasazovat o řešení problémů Prahy 5 a prospěšnost připravovaných projektů pro naše obyvatele.

V tomto textu bychom vám rádi přiblížili zákulisí příběhu Štěpána Rattaye a možné důvody jeho přeběhnutí. Seznámíme Vás se staronovým vedením a shrneme výsledky naší dvouleté práce na radnici Prahy 5. Dozvíte se také, jak nás můžete podpořit.

Příběh přeběhlíka Štěpána Rattaye

Štěpán Rattay nebyl při našem nástupu na radnici v politice nováčkem. V roce 2022 už začal třetí volební období a politika byla hlavním zdrojem jeho obživy. K Pirátům se Rattay přidal před volbami v roce 2018, kdy byl ještě místostarostou ve Svatém Janu pod Skalou (je jen otázkou, jak to tehdy vyřešil s bydlištěm, když kandidát i stávající místostarosta musí mít bydliště v místě, kde kandiduje/působí).

Právě v r. 2018 se stal za Piráty na jeden rok radním Prahy 5 pro investice, odkud byl (stejně jako část jeho stranických kolegů) po roce odvolán. Na radnici Prahy 5 ale působil nadále jako uvolněný zastupitel v pozici předsedy kontrolního výboru. Byl tak v úzkém kontaktu s politiky z ODS, STAN, ANO a TOP 09, kteří Prahu 5 dlouhodobě ovládají. Zřejmě v té době si s nimi začal být blízký – možná dokonce více než se svými kolegy z Pirátské strany. Přesto v roce 2022 kandidoval na lídra volební kampaně Pirátů a tedy i starostu Prahy 5. Důvěru stát se lídrem mezi Piráty ale nedostal a kandidoval tak na druhém místě, přestože si v rámci vlastní billboardové kampaně zajistil (nejen) v pražském metru plakáty s tehdejším primátorem Zdeňkem Hřibem. Na pirátském fóru jste si následně mohli přečíst výtky dalších členů místního pirátského sdružení, neboť Rattay zdroj financí na tuto kampaň svým kolegům odmítl prozradit.

Volby r. 2022 vyhrála Praha 5 sobě s 10 mandáty, Piráti získali mandátů 6 a SEN 21 5 mandátů. Tyto programově blízké subjekty tak dostaly možnost vytvořit koalici s těsnou většinou jednoho hlasu (21:20). V době povolebních vyjednávání Rattay prosazoval spojení Pirátů s ODS a předešlým vedením radnice, tedy s těmi samými lidmi, kteří v roce 2019 Piráty z vedení radnice odvolalo. I poté, co byl přehlasován místním sdružením Pirátské strany, se neustále snažil nově vzniklou progresivní koalici „naředit“ alespoň jednou opoziční stranou. To ale s ohledem na programové a hodnotové neshody nebylo pro koaliční strany přijatelné.

Rattay se stal radním pro majetek a kulturu. Převzal gesce svého neskrývaného kamaráda Lukáše Herolda (ODS). Po roce ve funkci, kdy dle vlastního vyjádření nezvládal celou gesci majetku, převedl dvě třetiny této agendy na své spolustraníky a ponechal si jen bytovou politiku (společně s gescí kultury). Z naší strany jsme jasně vyjádřili očekávání, že tento prostor využije pro přípravu restrukturalizace dlouhodobě nesystematické, nerentabilní a netransparentní správy bytů. Tato očekávání však nebyla naplněna.

Příliš dobré vztahy Rattaye s některými členy ODS se naplno projevily například při vyjednávání nových podmínek v rámci dodatku k nájemní smlouvě na budovu bývalé ZŠ Plzeňská, jejíž uzavření jsme vzhledem k nedostatečným školním kapacitám v Košířích dlouhodobě kritizovali. Nájemcem je soukromé Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů, jehož majitelkou je bývalá starostka a radní pro školství Renáta Zajíčková (ODS). Ta celou budovu ZŠ Plzeňské získala velmi výhodně (na 10 let + 10 let opce). Rattay se nekriticky stavěl k návrhům podmínek dodatku od GMVV a zdálo se,že spíše než zájmy Prahy 5 hájí zájmy soukromého gymnázia Zajíčkových.

Rattay také aktivně blokoval řešení školských budov ve Vltavské ulici, které Praha 5 nabídla hlavnímu městu výměnou za realizaci nové základní školy na Smíchově. Výstavbu ZŠ Smíchov za více než 1 miliardu Kč měla Praha kompletně převzít a ve Vltavské ulici mělo vzniknout nové detašované pracoviště Gymnázia Na Zatlance, čímž by se navýšily tolik potřebné kapacity základních i středních škol.

Jeden ze zásadních zlomů přišel po odchodu České Pirátské strany z vlády. Možná si Rattay v tu chvíli uvědomil, že ho u Pirátů velká budoucnost nečeká. V září přestal platit členské příspěvky straně a mílovými kroky se pirátskému klubu na Praze 5 vzdaloval. Stejnou rychlostí se zároveň přimykal k opozici. Běžně se neúčastnil jednání politického klubu Pirátů ani koaličních jednání. Bylo složité jej na radnici zastihnout. Zpětně se zdá, že si právě tímto začal vytvářet prostor pro odchod.

Vyjednávání o rozpočtu

Velkým problémem bylo také vyjednávání o rozpočtu na rok 2025. Oproti koaliční dohodě Štěpán Rattay bezprecedentně navýšil rozpočet své gesce a odmítal o tom s kýmkoli jednat. Byl si dobře vědom své klíčové role jako 21. člena koalice a nehodlal přistoupit na žádné kompromisy, což bylo v přímém rozporu s jasným stanoviskem Pirátského klubu.

Když jeho postup ohrožoval stabilitu celé koalice, ustoupili jsme jeho požadavkům s ohledem na vyšší cíle, kterých jsme jako koalice chtěli dosáhnout. Měli jsme však jedinou podmínku – aby v roce 2026 již rozpočet dále nenavyšoval. Praha 5 sotva totiž dosáhla vyrovnaného rozpočtu a z dlouhodobého hlediska udržitelnosti městských financí jsme nemohli souhlasit s tím, aby jeden člen koalice svévolně navyšoval rozpočet a vydíral své kolegy hrozbou odchodu z koalice. Štěpán Rattay ale sebemenší ústupky ze své strany odmítl. Možná už tady chtěl dosáhnout rozpadu koalice a náš ústupek mu přímočarý plán překazil.

Prodělečné byty

Jak už bylo řečeno, Štěpán Rattay si gesci majetku zredukoval pouze na agendu městských bytů. Agendu nebytových prostor a pozemků ponechal svým pirátským kolegům. Je třeba uznat, že agenda majetku je náročná, zejména s ohledem na jeho zanedbaný stav. Jako koalice jsme si od počátku stanovili cíl ztransparentnit a zefektivnit správu bytů. Za své si to vzala i naše starostka, právnička s velkými zkušenostmi.

Problém tkví v tom, že Praha 5 vlastní téměř 800 bytů, na kterých prodělává (!). A ne málo. Například v roce 2023 to bylo 24 mil. Kč. Více jak 100 bytů je neobsazených, zejména pro jejich dezolátní stav. Praha 5 nemá bytovou koncepci a není tedy zřejmé, jaký má být z bytového fondu zisk, ani kolik bytů a v jakém standardu se má ročně opravit. Není dáno, jaký má být podíl bytů pro sociální účely, pro preferované profese nebo čistě komerční pronájem. Je důležité připomenout, že byty Prahy 5 dlouhodobě spravuje společnost Centra, a.s., která má s Prahou 5 smlouvu ještě z dob starosty Jančíka.

Štěpán Rattay nic z výše uvedeného fakticky neřešil a s byty se pod jeho vedením příliš nedělo, i přes opakované požadavky. V únoru byl mezi 8 prioritních projektů, které vzešly z transformačního auditu radnice, zařazen projekt zaměřený na správu bytů. Ten byl ze strany Štěpána Rattaye odmítnut a stažen z jednání Rady. Vlastní koncepci ale navzdory svým slibům Rattay nikdy nepředložil.

Na podzim 2024 pak při prověřování efektivity procesů vyvstaly pochybnosti nad kontrolou a ověřováním faktur za opravy bytů, které plánuje i provádí Centra. Je jich v průměru více jak 200 (!) za měsíc.

Když se reforma bytů neposouvala, starostka zadala v prosinci audit bytového hospodářství. Jen týden před politickým převratem. Zda právě naše aktivita v agendě správy bytů hrála v rozhodnutí Štěpána Rattaye zásadní roli, se můžeme zatím jen domnívat.

Stará garnitura zpět ve vedení Prahy 5

Ze dne na den jsme tak odešli od rozdělané práce. Praha 5 od převratu dosud nemá starostu, kompletní radu, ani schválený rozpočet. Neúplná rada už stihla odvolat novou proreformní tajemnici, která prošla otevřeným výběrovým řízením. A to bez udání důvodu, v posledních 14 dnech její šestiměsíční zkušební doby. Tím ještě více destabilizovala situaci, která se tak stává daleko méně průhlednou.

Staří harcovníci si tak mohou na úřadu dělat, co se jim zlíbí… Jedním z jejich prvních kroků bylo dosazení staronového šéfredaktora Pětky, nechvalně známého Tomáše Kňourka do pozice šéfredaktora, a to bez výběrového řízení.

V zatím nekompletní radě města v tuto chvíli zasedají dva místostarostové a dlouholetí političtí partneři Petr Lachnit (ANO, dříve ČSSD) a Lukáš Herold (ODS, v Radě MČ byl již v dobách Milana Jančíka). Ač na celorepublikovém poli ANO a ODS svádí boj na ostří nože, na Praze 5 k sobě mají buňky dlouhodobě blízko.

Petr Lachnit je spolužákem Zdeňka Zajíčka a ještě v barvách ČSSD pronajal jeho manželce Renátě Zajíčkové výše zmíněnou budovu ZŠ Plzeňská – jen krátce poté, co zde i přes protesty veřejnosti zrušil úspěšnou základní školu. Rodina Zajíčkových v této budově dosud provozuje své soukromé gymnázium.

Lukáš Herold je zase přímým pokračovatelem politiky Milana Jančíka. V době, kdy neměl uvolněný politický mandát na Praze 5 se o něj postarala strana a našla pro něj místo poradce primátora Svobody. I přes to však nedošlo k posunu v klíčových věcech pro Prahu 5 jako je bezpečnost u Anděla, vytvoření kontaktních center, které má primátor přímo na starosti, ani k posunu směny budov pro rozšíření kapacit. Na radnici Herold dlouhodobě opanuje pozici radního pro bytové hospodářství Prahy 5, které už od dob Milana Jančíka spravuje společnost Centra. Pod jeho dohledem historicky probíhaly mnohdy pochybné privatizace městského majetku.

V Radě zasedl také David Dušek (STAN), který obyvatelům Prahy 5 zanechal z předchozího působení “hezký” dárek, v podobě projektu nefunkčního kluziště na Hořejším nábřeží. Vzhledem k výši vynaložených finančních prostředků města na tento projekt bude mít kauza ještě právní dohru. V nové radě bude mít Dušek na starosti sport a investice. Dá se předpokládat, že významným pomocníkem Davida Duška bude nechvalně známý, prodevelopersky laděný bývalý radní Tomáš Homola (STAN).

Úklid a správu zeleně a veřejných prostranství bude mít na starosti Lubomír Brož (ANO), který chce tuto náročnou gesci vykonávat jako neuvolněný radní, vedle mandátu poslance…

Staronovým radním pro územní rozvoj a dopravu je Zdeněk Doležal (ODS). Kvůli množství započatých dopravních projektů a zlepšení se údajně již těší, že gesci dopravy předá jinému radnímu, který by měl být zvolen na únorovém zastupitelstvu. O řadu dopravních projektů zejména v oblasti udržitelné dopravy a taktického urbanismu lze mít obavy. Promotoristicky ladění zastupitelé za ODS už nyní vyhrožují, že je zastaví a nebudou v jejich realizaci pokračovat, ačkoli patrně nemají představu o jejich všestranných přínosech, včetně pozitiv pro motoristy.

Gesci školství převzal Martin Damašek z TOP 09 a můžeme jen doufat v jeho dobré vztahy s Tomášem Homolou a Davidem Duškem, se kterými bude muset dobře koordinovat rozvoj školské infrastruktury a stavbu nových budov, aby byl schopen navázat na spolupráci našich radních.

Ještě před odvoláním proreformní tajemnice byly zastaveny transformační a digitalizační projekty. To byla jedna z prvních informací, které nové vedení sdílelo na první poradě vedoucích odborů. Poselstvím bylo „chceme zklidnit situaci“. Už žádné změny, jen ať vše zůstane, jak je…

Mrzí nás i fakt, že v novém obsazení vedení radnice nenašla místo ani jedna žena.

Zájmy obyvatel Prahy 5 budeme hájit z řad opozice

Razantní a nečekaná změna ve vedení Prahy 5 destabilizovala radnici a může negativně dopadnout na všechny obyvatele Prahy 5. Hrozí zpomalení nebo úplné zastavení dobře rozběhnutých projektů a návrat kontroverzních developerských záměrů. Již došlo k zastavení započaté transformace úřadu k větší digitalizaci a efektivitě. Nakolik se podaří držet směr rozvoje k transparentnímu a pro občany přívětivému úřadu, teprve uvidíme.

Naše případná spolupráce s matadory politické scény Prahy 5 je pro nás v současné době nepředstavitelná. Rozcházíme se ve zcela zásadních otázkách rozvoje a správy města. Nemůžeme ignorovat historii, skandály nebo problematická rozhodnutí členů stávající Rady Prahy 5. Byť na obecné úrovni by snad průnik programů bylo možné diskutovat. S novým vedením Prahy 5 nesdílíme ani stejné morální hodnoty. Mnohokrát se ukázalo, že zatímco pro nás jsou prioritou zájmy občanů, pro některé zástupce staronové koalice je to jen osobní a politický prospěch.

Nemůžeme být proto součástí koalice, ve které neuhájíme naše hodnoty a zásady. Koalice, která navrací Prahu 5 zpět do dob netransparentnosti a zákulisního politikaření. Koalici, která napomáhá návratu politikům, kteří dlouhodobě jdou na ruku developerům. Koalici, která netransparentně zasahuje do personálních záležitostí úřadu a obsazuje pozice bez transparentních výběrových řízení.

Po zralé úvaze jsme dospěli k jednoznačnému rozhodnutí: lepší práci pro obyvatele Prahy 5 nyní odvedeme z opozičních lavic. Budeme důsledně dohlížet na všechna rozhodnutí staronového vedení Prahy 5 a nekompromisně poukazovat na jakékoli projevy netransparentnosti, politické zvůle či nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky.

I přes všechny změny zůstáváme odhodláni pokračovat v naší práci pro lepší Prahu 5.

Co se nám za dva roky na radnici povedlo?

Za dva roky našeho působení jsme dosáhli řady úspěchů a změn, které přispěly ke zlepšení kvality života v naší městské části.

Finanční stabilita a prostředky z externích zdrojů

Městskou kasu předáváme stejně plnou, jako jsme ji 8. listopadu 2022 převzali. I přes stamilionové investice do veřejné infrastruktury a oprav městského majetku jsme hospodařili vyrovnaně. Na účtech Prahy 5 zůstává zhruba 1,3 miliardy korun. Jen v roce 2024 se nám podařilo získat více než 200 mil. Kč z externích zdrojů.

Investice do veřejné infrastruktury:

Rozjeté projekty s realizací v následujících letech:

Otevřená, udržitelná a moderní radnice:

Veřejný prostor:

Děkujeme za podporu

Děkujeme Vám, našim voličům a příznivcům, za důvěru, podporu a spolupráci. Naší prioritou bylo vždy pracovat ve prospěch obyvatel Prahy 5 a tento závazek budeme ctít i nadále.



Pokud nás chcete podpořit, můžete se k nám připojit nebo nás podpořit finančně (nezapomeňte ve formuláři vybrat Praha 5). Každá částka nám pomůže, ať už jednorázová, nebo pravidelný příspěvek. Kandidovali jsme jako občanská kandidátka, a ta bohužel nedostává za volby státní příspěvek.

Věříme, že po volbách se za dva roky k rozdělané práci vrátíme. I díky Vám!

Vaše Praha 5 sobě 💛



2 roky ve vedení radnice Prahy 5 - co se podařilo? TOP 5 výsledků🔝

Od konce r. 2022 vedla naše koalice ve složení Praha 5 sobě, Piráti Praha 5 a SEN21 radnici Praha 5 a snažila se prosadit změny, které Praha 5 potřebovala jako sůl. Podařilo se toho hodně. Práce starostky, i když byla velice náročná, mě velice naplňovala. Ráda bych se s vámi podělila o to, co se myslím podařilo👍. Pro samou práci jsme někdy trošku komunikaci zanedbávali 🥺.

Praha 5 je velice rozmanitá a dynamicky se rozvíjející městská část a čelí řadě výzev - od zlepšení úklidu a bezpečnosti po dostatečnou občanskou vybavenost, jako jsou školy a školky, až po kvalitní dopravní infrastrukturu. Každá lokalita má také své specifické potřeby, které potřebují individuální přístup a cílená řešení.

V následujících týdnech se s vámi podělím o to, co se v lokalitách podařilo a co budu nadále prosazovat.

👉Sledujte mě a pište mi i Vaše podněty 🖋.

Na začátek vybírám 5 projektů s celoměstským významem, ze kterých mám radost a zlepší život každému na Praze 5.

🔝 5 TOP výsledků, pojďme na to!

1️⃣Nová základní škola za dvě střední – dohoda, která dává smysl 🏫

Celá Praha bojuje s nedostatkem míst na středních školách a Praha 5 zase nutně potřebuje nové základky. Městské části spravují základní školy, zatímco střední spadají pod magistrát. Proto jsme přišli s řešením, které pomůže oběma stranám – a hlavně rodičům a dětem.

Vyjednala jsem přelomovou dohodu: Praha 5 nabídne hlavnímu městu dvě budovy, kde mohou téměř okamžitě vzniknout nové středoškolské kapacity, například rozšíření renomovaného Gymnázia Na Zatlance. Magistrát za to zafinancuje a postaví novou základní školu Smíchov City v hodnotě přes 1 miliardu korun. (Stavební povolení jsme získali už před rokem). Je to výhodné pro všechny – magistrát získá prostory pro střední školy, Praha 5 potřebnou základní školu a rodičům i žákům se uleví od každoročního stresu. Díky nasazení Radek Janoušek a Alena Janďourková se nám navíc podařilo udržet dostatek míst v základních a mateřských školách i rozjet projekty, které zajistí školské kapacity do budoucna.

Teď je na novém vedení radnice, aby tento klíčový projekt dotáhlo do konce.

2️⃣Humanizace Radlické radiály 🛣

Projekt Radlické radiály vznikl v 70. letech 20. století a dosud nebyl realizován. Od té doby se však území Jinonic a Radlic výrazně změnilo, vznikla zde nová rozsáhlá výstavba a stalo se domovem tisíců obyvatel. Z tohoto důvodu bylo nutné projekt Radlické radiály modernizovat a “humanizovat”. Proces úprav projektu byl komplikovaný, ale vyústil ve zpracování konsolidované studie, která zohledňuje řadu námětů místních obyvatel na vylepšení dokumentace. Zastupitelstvo hlavního města Prahy dne 20. 6. 2024 schválilo Konsolidovanou studii, která obsahuje nové koncepční řešení stavby v úseku Botanica, oblasti mimoúrovňové křižovatky Řeporyjská, úseku spojení tunelů a oblasti mimoúrovňové křižovatky Jinonice. Jsem ráda, že díky naší spolupráci s občanskými iniciativami a spolky došlo k výraznému zlepšení tohoto kontroverzního projektu. Přes všechny dosavadní zásahy a úpravy je v projektu ještě mnoho prostoru pro další práci na jeho zlepšení.

3️⃣Finance a developeři na Praze 5 💸

Praha 5 patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím částem Prahy. Tento růst s sebou však nese obrovské finanční nároky na infrastrukturu a občanskou vybavenost.

Přestože jsme realizovali a zahájili řadu projektů, městskou kasu jsme po dvou letech předali téměř v takovém stavu, v jakém jsme ji převzali – a to i díky tomu, že se nám podařilo navýšit příjmy městské části a získat dotace v řádu stovek milionů korun. Jen v roce 2024 to bylo přes 200 milionů Kč na rozvoj Prahy 5.

Bytová výstavba je obrovský byznys, na kterém vydělávají hlavně developeři. Proto jsme nastavili rovnocenné podmínky mezi městskou částí a investory. Upravili jsme pravidla pro kontribuční smlouvy – zpřehlednili jejich vymáhání i nastavení podmínek tak, aby z nich Praha 5 skutečně profitovala. Za dva roky jsme uzavřeli přes 40 smluv s developery, což je více než za celou předchozí historii městské části (od roku 2017). Když MČ s developerem smlouvu neuzavře, neznamená to, že tu nevyroste další bytový dům. Znamená to jen to, že Praha 5 od developera nezíská žádný příspěvek na rozvoj infrastruktury.

4️⃣Atletický stadion místo chrtiště a sportovní hala na Barrandově 🏃‍♂️

Osobně jsem podpořila snahu hlavního města, aby v Motole místo tzv. chrtiště vyrostl atletický stadion, který bude široce přístupný veřejnosti a dá zázemí mnoha dětským oddílům. Také jsme tlačili na vypořádání majetko-právních vztahů y v oblasti Grussovy ulice na Barrandově a otevřela se cesta k výstavbě sportovní haly, jejíž přípravu jsme hned rozjeli. Děkuji hlavnímu městu za postupné kroky vpřed a za spolupráci!

5️⃣Lidský přístup a otevřená radnice 💛

Jako starostka jsem měla velmi nabité dny, ale vždy jsem si našla čas na setkání s občany. Nikdy jsem neodmítla schůzku a naslouchala našim obyvatelům, řešila s nimi třeba problém bezpečnosti nebo že nemají kde bydlet. Podpořila jsem také všechny snahy, jak radnici otevřít lidem a jak s nimi otevřeně komunikovat. Zavedli jsme například aplikaci v Munipolis (díky Lucie Boudová), přes kterou lze jednoduše nahlašovat podněty a závady, a zároveň dostávat personalizované informace z radnice. Doufám, že to pro vás byla příjemná změna. Dodnes je mi stydno, když si vzpomenu, jak byli občané na zastupitelstvu dříve utínáni v řeči, nebo na jejich dotazy nebylo ani odpovídáno. V setkávat s občany hodlám pokračovat i v nynější pozici.

🔎 Bezpečnost na Andělu: připravili jsme opatření proti osobám, které se opakovaně dopouštějí drogových přestupků⛔

Bezpečnost a drogová problematika na Smíchově jsou dlouhodobě jedním z největších problémů Prahy 5. I my jsme s aktuální situací nespokojeni a opakovaně jsme upozorňovali hlavní město, že Praha 5 nemůže být jedinou městskou částí, která nese hlavní tíhu drogové scény. Bohužel, i přes opakované sliby z magistrátu jsme se dosud nedočkali konkrétních kroků.

👮 Co jsme v minulých měsících udělali pro zlepšení bezpečnosti?

✅ Ve spolupráci s Policií ČR jsme prosadili nasazení policistů v civilu, kteří na Andělu odhalili téměř 50 trestných činů souvisejících s drogami, na 300 přestupků spojených s alkoholem a téměř 500 přestupků týkajících se držení drog.

✅ Najali jsme preventisty kriminality, kteří působí přímo v problémových lokalitách.

✅ Připravovali jsme ve spolupráci s policií opatření proti osobám, které se opakovaně dopouštějí drogových přestupků – mělo se spustit letos v lednu.

✅ Uspořádali jsme dvě bezpečnostní fóra s občany, policií a odborníky.

✅ Zintenzivnili jsme sběr infekčního materiálu v problematických oblastech.

✅ Mnohokrát jednali s magistrátem o zřízení dalších kontaktních center, která jsou v gesci hlavního města. Praha jich má zoufale málo – jen dvě, přičemž jedno z nich je právě u nás na Praze 5.

✅ Navrhovali jsme rozšíření kamerového systému.

✅ Připravovali jsme prověření možnosti revitalizace Anděla, aby místo lépe sloužilo místním obyvatelům a projíždějícím, a zároveň nepodporovalo výskyt problémových osob.

📢 Co je potřeba udělat dál?

Praha 5 potřebuje, aby vedení radnice pokračovalo v tlaku na hlavní město a prosazovalo otevření dalších kontaktních center mimo naši městskou část. Dále se musí intenzivně pracovat na podpůrných opatřeních pro zmírňování dopadu na obyvatele Prahy 5. Problémy s bezpečností na Smíchově se nevyřeší, dokud se k problému primátor Bohuslav Svoboda nepostaví čelem.

Více o situaci a konkrétních číslech najdete v příspěvku naší Radka Šimková - zastupitelka a bývalá starostka Prahy 5👉https://www.facebook.com/radka.simkova.official/posts/pfbid02ZPvGvpzXE8RXZN2h1qijUGJTtUzniyX16uVwfw4pzCSd9jNZmWPStVJznaGAPykNl

PRAHA 5 SOBĚ BUDE NADÁLE HÁJIT ZÁJMY PRAHY 5 Z OPOZICE

PRAHA 5 SOBĚ BUDE NADÁLE HÁJIT ZÁJMY PRAHY 5 Z OPOZICE

Politické dění na Praze 5 zažilo v posledních týdnech razantní obrat. Naše koalice, kterou jsme s Piráty a SEN 21 tvořili na principech transparentnosti, profesionální správy a odpovědného rozvoje města, byla díky hlasu politického přeběhlíka Štěpána Rattaye nahrazena staronovým vedením Prahy 5 (ODS, ANO, STAN, TOP09). Právě od této koalice jsem před dvěma lety převzali Prahu 5 ve stavu kdy:

❌chybí základní občanská vybavenost (zejména školy a školky)

❌zelené plochy a sportoviště ustupují developerské výstavbě

❌městský bytový fond je v žalostném stavu a

❌finanční prostředky z privatizace bytů, které měly sloužit k rozvoji města, skončily rozhodnutím těchto politiků ve výdajích na běžný provoz úřadu.

Se staronovým vedení radnice se názorově rozcházíme v zásadních otázkách rozvoje a správy města a nesdílíme stejné morální hodnoty. Jsme přesvědčeni, že v koalici, která jde proti našim principům, bychom jen plnili funkci „křoví“ a nemohli skutečně hájit zájmy občanů Prahy 5.

👉 Po zralé úvaze a debatách s našimi příznivci jsme dospěli k jednoznačnému rozhodnutí. Lepší práci pro obyvatele Prahy 5 odvedeme z opozičních lavic.👈

❓ Jak je možné, že demokratické strany (ODS, TOP 09, STAN) se na Praze 5 spojují s populisty z ANO? Vysvětlení je prosté. Jejich lokální buňky ovládá skupina spřátelených politiků, kteří si dlouhodobě kryjí záda a Praze 5 vládnou už několik volebních období. Výsledkem jejich spojenectví je koalice, kterou si většina voličů ODS, TOP09 a STAN nikdy nepřála – spolupracující s populisty, ignorující programové rozdíly i názory voličů, To vše pro udržení moci a osobních i politických výhod pro pár dlouholetých kamarádů.

😞Už první kroky nové koalice potvrzují naše obavy. Místo věcného řešení problémů se na radnici vrátilo politikaření a mocenský přístup. Bez vysvětlení byla odvolána tajemnice úřadu, do čela radničního časopisu Pětka byl bez výběrového řízení dosazen šéfredaktor s napojením na dezinformační scénu. To jsou praktiky dalece vzdálené našim zásadám.

V Praha 5 Sobě neusilujeme o moc a vliv, ale o to, aby politika byla vedena čestně, transparentně a v zájmu obyvatel města. To jsou hodnoty, se kterými jsme před více než dvěma lety oslovili občany Prahy 5 při sběru podpisů pro naši kandidaturu. A stojíme za nimi i dnes, kdy se politická realita Prahy 5 ubírá jiným směrem. 👎

💪 Naše snaha o lepší Prahu 5 nekončí, ale získává nový rozměr. Ať jsme ve vedení, nebo v opozici, vždy budeme stát na straně obyvatel a bojovat za lepší budoucnost naší městské části.

Děkujeme za vaši podporu! 💛

❌ PŘEBĚHLÍK ŠTĚPÁN RATTAY ROZBÍJÍ KOALICI NA PRAZE 5 ❌

Vážení sousedé, přátelé a příznivci,

v uplynulých dnech se bohužel ukázalo, že politikaření, na které jsme byli v minulosti na Praze 5 zvyklí, stále přežívá. Náš dosavadní koaliční partner, dnes již bývalý pirátský zastupitel Štěpán Rattay opustil koalici, kterou jsme společně vybudovali, abychom přinesli tolik potřebnou změnu. Potvrdil, že jednal s opozicí a na zítřejším zastupitelstvu bude společně s opozicí hlasovat pro odvolání stávajících koaličních radních.

Tento krok není jen výrazným zklamáním pro nás, ale především pro obyvatele Prahy 5, kteří věřili v lepší budoucnost a systémové změny v naší městské části.

Je to v situaci, kdy se nám daří nastavovat férové a transparentní vztahy s developery, rekordně investovat do rozvoje veřejné vybavenosti a rozšiřovat školské kapacity na Praze 5. Zároveň se nám daří značně navyšovat příjmy městské části z externích zdrojů, jen letos jsme získali přes 200 mil. Kč na výstavbu nových škol. Máme připravenou přelomovou dohodu s hlavním městem o navýšení kapacit středních škol, výměnou za zajištění výstavby ZŠ Smíchov. Nastartovali jsme také potřebnou efektivizaci a digitalizaci procesů úřadu.

Praha 5 sobě bude dál hájit hodnoty, které jsme slíbili našim voličům. Nebudeme ustupovat politickým intrikám ani zájmům těch, kteří sledují především vlastní prospěch.

Děkujeme všem, kteří nám v této složité situaci vyjadřují podporu.

Pokud Vám není osud městské části lhostejný, přijďte prosím podpořit současnou koalici zítra na zastupitelstvo (ÚT 17. 12. od 9:00). Vaše podpora může být klíčová! 🙏

Vaše Praha 5 sobě 💛

ZKLAMÁNÍ PRO OBYVATELE I KROK ZPĚT PRO NAŠI MĚSTSKOU ČÁST

Dnes se bohužel potvrdil scénář, který si ex-pirát Štěpán Rattay domluvil s opozičními stranami ODS, ANO, TOP09 a STAN. Stávající Rada v čele s naší Radka Šimková - starostka Prahy 5 tak byla odvolána. Štěpán Rattay bohužel nevyslyšel výzvy občanů i svých bývalých kolegů, aby se zachoval čestně a vzdal se svého zastupitelského mandátu. Bez jeho přeběhnutí by koalice fungovala bez problémů dál.

Dění na zastupitelstvu vnímáme jako výrazný krok ke starým pořádkům a zbytečné uvržení Prahy 5 do chaosu a bezvládí. Nebyla zvolena plnohodnotná Rada a ani starosta/ka. Jmenovaní radní nemají přidělené gesce, není tak jasné, kdo dále potáhne klíčové agendy Prahy 5, jejichž posun naše městská část zásadně potřebuje – kapacity ve školství, rozvoj infrastruktury nebo efektivizaci úřadu.

Není to výrazné zklamání jen pro nás, ale především pro obyvatele Prahy 5, kteří volili změnu pro naši městskou část.

Od rozdělané práce se nám neodchází snadno. Bude pro nás teď daleko náročnější projekty městské části posouvat, ale i z opozice pro to uděláme maximum. Děkujeme za Vaši podporu, spolupráci a důvěru!

Mandát, který jste nám dali bereme vážně a budeme jej vykonávat z jakékoliv pozice.

Vaše Praha 5 sobě💛

Předáváme Prahu 5 – nedobrovolně, ale s čistým svědomím a plnou městskou kasou 💼💰

Po dvou letech ve vedení radnice nedobrovolně vracíme Prahu 5 do rukou staronové koalice (ODS, ANO, TOP 09, STAN + Štěpán Rattay). Předtím je ale třeba složit účty. Přiblížili jsme Prahu 5 k bankrotu, jak opozice celé dva roky strašila? Kdepak! ❌💸

Městskou kasu předáváme stejně plnou, jako jsme ji 8.listopadu 2022 převzali! 💵👌 I přes stamilionové investice do veřejné infrastruktury a oprav městského majetku jsme hospodařili vyrovnaně. Na účtech Prahy 5 zůstává zhruba 1,3 miliardy korun – tedy stejná částka, jako při našem nástupu. 💪

Díky zodpovědnému hospodaření, zavedení energetických úspor, využití externích zdrojů financování a pečlivé přípravě rozpočtu si obyvatelé Prahy 5 mohou bez obav o městské finance užívat nové či zrekonstruované parky, školy a veřejná sportoviště: 🌳🏫⚽

✅ dům pro seniory Michnovka 🏠

✅ nové podkrovní učebny ZŠ Kořenského 🏫

✅ novou kuchyň, jídelnu a pavilon družin na ZŠ Pod Žvahovem 🍽️

✅ kompletně zrekonstruovanou kuchyň a jídelnu v ZŠ na Chaplinově náměstí 🍴

✅ zrekonstruovaný park Mrázovka 🌳

✅ nový park Na Pláni 🌻

✅ hřiště na Hořejším nábřeží 🏀

✅ skate park v Jinonicích 🛹

✅ zavedení systému Munipolis pro podněty 🗣

Nové Radě také předáváme řadu připravených projektů, které by měly být do voleb zrealizovány nebo se nacházet v pokročilé fázi výstavby: 🔨🛠️

🔜pavilon MŠ Beníškové 🏫

🔜 pavilon MŠ Pod Lipkami 🏫

🔜 oprava bazénu při ZŠ Weberova 🏊

🔜 čtyřtřídní pavilon s tělocvičnou ZŠ Pod Žvahovem 🏋️

🔜 rekonstrukce parku Kavalírka 🌳

🔜 škola v Košířích a na Smíchově 🏫

A to není zdaleka vše, celý seznam by byl mnohem delší 🙌. Malým i velkým věcem jsme se věnovali poctivě a intenzivně. Naší radnici jsme také dali větší otevřenost, transparentnost a přívětivé jednání s občany 🫶.

Byla pro nás velká čest pro Prahu 5 pracovat, v čele s naší Radka Šimková - starostka Prahy 5, radními Jolana Dočekalová, Radek Janoušek, Alena Janďourková, a našimi zastupiteli Jaroslav Pašmik, Pavel Světlík, Milan Kostohryz, Michal Kočandrle, Václav Kučera, zastupitel, Lucie Boudová a dalšími zástupci v komisích a výborech.

Praze 5 přejeme, aby se novému vedení dařilo udržet námi započatý trend dobrého hospodaření a výkonného a zároveň otevřeného spravování věcí veřejných. Budeme to bedlivě sledovat! 👀

Zapojte se
-->

Naši lidé

Alena Štěpánková

Stavební inženýrka, nejlepší klarinetistka na Hřebenkách. Spoluorganizátorka akce Zažít město jinak v ulici U Okrouhlíku.

Alena Janďourková

Environmentalistka, týmový koordinátor Prahy 5 Sobě, analytický mozek a motor iniciativy Košíře bez školy.

Dagmar Šormová

Architektka, včelařka, dlouholetá bojovnice za ochranu lesoparku Cibulka. spoluzakladatelka a předsedkyně spolku Hájovna.

Daniel Martinovský

Ekonom. Spoluorganizátor sousedských setkání a Zažít město jinak. Artový film a městská cyklistika jsou jeho vášněmi.

František Kop

Hudebník a pedagog

Ivo Zatloukal

Programátor, vášnivý turista a ochránce přírody. Původně Brňák, ale teď už dva roky Pražák =).

Jakub Janák

Manažer, odborník na inteligentní budovy, duše rekonstrukce sokolovny.

Jaroslav Vydra

Psycholog, podporovatel sousedských projektů, tvůrce dobré atmosféry.

Jaroslav Pašmik

Vysokoškolský pedagog, organizátor komunity v Motole, spoluzakladatel Prahy 5 Sobě, nadšený propagátor udržitelnosti.

Jiří Psota

Smíchovák, technický nadšenec, startupista, podnikatel, cestovatel. Spoluorganizátor akce Zažít město jinak na Arbesáku, mentor talentovaných studentů.

Jitka Kotková

Rodilá “Jinoničanka”, vzděláním ekonomka, která chce vytvářet komunitní a příjemně domácký charakter své čtvrti.

Jolana Dočekalová

Profesí ekonomka, srdcem ekoložka. Spoluzakladatelka platformy Zapět a Předsedkyně spolku Přátelé Malvazinek.

Josef Šedivý

Psychoterapeut, sociální pracovník a principál divadla.

Kateřina Jiřičková

Environmentalistka, spoluzakladatelka Sousedského spolku Homolka-Motol, zakladatelka dětského lesního klubu.

Lenka Stará

Veterinární lékař, maminka 3 dětí, předseda Spolku rodičů při MŠ Peškova, sousedka z Barrandova, které není tamní život lhostejný.

Lucie Boudová

Informační specialista, výzkumný analytik, markeťák. Propagátor udržitelnosti a kompostování.

Marco Morza

Právník, rybář, který chce Prahu jako moderní evropské město. Jediný Ital v Praze 5 Sobě =).

Marie Tomková

Učitelka v mateřské škole, která je srdcem komunity na Hřebenkách. Zajímá se o historii Klamovky a okolí.

Markéta Fleglová

Spoluzakladatelka a manažerka komunitního centra Hájovna, členka spolku Košířské Cibulačky. Motor cibuleckých komunitních aktivit.

Martina Muziková

Redaktorka a milovnice kultury, jedna z iniciátorek Sousedského spolku Homolka-Motol.

Matyáš Menšík

Právník, surfař a sportovec, spoluzakladatel a předseda Českého svazu surfingu a spolku Pražskej serfovej klub.

Michal Kočandrle

Ajťák, neúnavný sportovec a předák místního fotbalového oddílu SK Uhelné sklady. Spolutvůrce iniciativy Košíře bez školy.

Milan Kostohryz

Advokát, člen spolku Jinonice a Iniciativy za zlepšení Radlické radiály. Spoluorganizátor sousedských slavností “Zažít Jinonice jinak”.

Pavel Světlík

Realitní expert, zastupitel Prahy Sobě na magistrátu, spoluzakladatel Prahy 5 Sobě. Spolutvůrce iniciativy Košíře bez školy.

Pavla Kosinková

Dětská psycholožka, neúnavná organizátorka akce Zažít město jinak v ulici U Okrouhlíku. Nevyčerpatelná studnice nápadů.

Petr Mucha

Pedagog na New York University a neléčitelný pravdoláskař. Duše sousedských setkání a iniciativ.

Petr Smejkal

Podnikatel pokračující v tradici rodinné firmy a zejména jinonický patriot, člen spolku Jinonice a Iniciativy pro zlepšení Radlické radiály.

Radek Janoušek

Architekt a urbanista zabývající se zkvalitňováním prostředí měst, spoluzakladatel Prahy 5 Sobě.

Radka Šimková

Advokátka se zájmem o veřejný prostor, komunitní život a dobré hospodaření s majetkem. V Jinonicích chce mimo jiné kulturní a rodinné centrum, zajímá se o Prokopské údolí a Vidouli.

Šárka Malá

Kulturoložka, spoluzakladatelka Sousedského spolku Homolka-Motol, iniciátorka petice za přírodní koupaliště v Motole.

Šárka Štenclová

Kdysi urbanistka, nyní seniorka, sledující bedlivě současné dění na Barrandově.

Taťána Pazourková

Advokátka, která nenávidí nespravedlnost. Výborná řečnice, která vám vysvětlí jednoduše i složité věci.

Tomáš Mandlík

Spoluorganizátor “Zažít Jinonice jinak”. Pracuje v betonářské laboratoři, ale z toho, jak současná radnice nesmyslně zabetonovává každé volné prostranství je mu zle.

Václav Kučera

Pracuje v neziskovém sektoru, v sociálních a vzdělávacích službách. Pracuje tam rád :)

Viktor Tichý

Expert v oblasti bezpečnosti IT, se zájmem o životní prostředí, člen spolku Cibulka.

Zorka Světlíková

Klinická psycholožka a psychoterapeutka, nyní na rodičovské dovolené.

Zuzana Kalivodová

Advokátka se specializací na rodinné a majetkové právo, členka spolku Za přívětivé Jinonice, místní organizátorka akce Ukliďme Česko.

Zapojte se

Spolupracují s námi